Control Web Panel – (Centos Web Panel) Kurulumu

Control Web Panel – (Centos Web Panel) Kurulumu

Centos Web Panel, sunucuları yönetmek amacı ile kullanılan bir yazılım ara yüzüdür. Sunucuları yönetmek bazı durumlarda hayli zorlu bir hal alabiliyor. İleri derecede kod bilgisi ve vakit harcanarak işlemler yapılması gerekebiliyor. Bu noktada devreye giren Control Web Panel Kurulumu ile oluşturulan web paneller, grafiksel bir ara yüz ile kullanıcıyı karşılamakta ve yönetimin çok daha kolay bir şekilde, kod bilgisi gerektirmeden yapılmasını sağlamaktadır. Buna ek olarak çeşitli avantajları da beraberinde getiren bir yazılım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kontrol paneli sayesinde kullanıcılar, hosting, veri tabanı ve DNS gibi birçok çeşitli ayarları rahat bir şekilde yönetebilmektedir. Bununla birlikte sistemi izleyerek önemli bilgiler sunmakta ve yol haritasının daha kolay çizilmesini mümkün kılmaktadır. Piyasada birçok web panel yazılımı bulunmaktadır. Her birinin kendine özgü farklı özellikleri bulunmaktadır. Kimi kolay kullanıma, kimi ise karışık kullanıma sahip bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Ayrıca panellerin sundukları güvenlik özellikleri de farklılık göstermektedir. Bir panelin iyi niteliğine sahip olması için kullanıcısına sade ve anlaşılabilir ara yüz sunabilmesi ve yüksek güvenlik önlemleri sağlayabilmesi gerekmektedir.

Centos Web Panel’in Sağladığı İmkanlar Nelerdir?

Centos Web Panel, tüm işlemleri bir noktada toplayan, kullanıcı dostu bir yönetim ara yüz yazılımıdır. Bir zamanlar Linux platformunda en popüler web panel olan Centos Web Panel, günümüzde en popüler ikinci web panel sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Control Web Panel kurulumu sonrası ulaşılan bu ara yüz sayesinde sunucu ile alakalı bütün yönetimsel işlemler yapılabilmekte ve güvenli bir şekilde yönetilebilmektedir. Bir adres aracılığı ile uzaktan erişimin sağlandığı bu platform, ücretsiz olarak hizmet veren nadide bir yazılımdır. Ayrıca açık kaynak olması sebebi ile sürekli olarak geliştirilmekte ve güncelleme sunulmaktadır. Bu sayede günün getirdiği bütün koşullara ve yeniliklere rahatlıkla uyum sağlayabilmektedir. Özellikle güvenlik ile alakalı güncellemeler oldukça sık bir şekilde yayınlanmaktadır.

Benzer İçerikler  cPanel Üzerinde Nginx Webserver Çalıştırmak

Centos Web Panel Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Control Web Panel kurulumu işlemine başlamadan önce sistem gereksinimlerini öğrenmenizde fayda var. Centos Web Panel kurulumu için firma, 64 bit işletim sistemine sahip sistemlerde asgari olarak 1 GB RAM olmasını tavsiye etmektedir. Tam bir kurulum yapmak istiyorsanız bu miktarın 4GB ve üzeri olarak belirlenmiş olduğunu belirtelim. Ayrıntılı bilgilere ulaşmak için Centos Web Panel web sitesinde System Requirements kısmına göz atabilirsiniz.

Centos Web Panel Kurmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Centos 7 veya 6 üzerinden web panel kurulumu yapabilirsiniz. Kuruluma geçmeden önce işlemin uzun sürebileceğini bilmenizde ve ona göre vaktiniz ayarlayarak işleme başlamanızda fayda var. Kurulum sadece bir komut ile birlikte başlar ve otomatik olarak sistem tarafından yürütülerek tamamlanır. Control Web Panel kurulumu işlemine başlamadan önce şu konulara dikkat edin:

  • Centos Web Panel, durağan yani static IP yapılarını desteklemektedir. Evde kullanılan normal IP yapılandırmaları üzerinden kurulum yapmaya çalışmayın.
  • Centos Web Panel kurulumundan sonra geri dönüş yapmanız mümkün değildir. Yani sunucu verilerini koruyarak Centos Web Panel yazılımını kaldıramazsınız. Sunucu tamamen silmeniz gerekmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurarak tercihinizi belirleyin.
  • Centos Web Panel, sıfır halde bulunan ve üzerinde herhangi bir modifikasyon yapılmamış olan sunuculara kurulmalıdır.

Centos Web Panel Kurulumu Aşamaları Nelerdir?

Control Web Panel kurulumu işlemine başlamak için öncelikle bir hostname belirlemeniz gerekmektedir. Hostname, alan adı ile aynı adrese sahip olmamalıdır. Örnek vermek gerekirse; alan adınız “internetadresiniz.com” olursa Control Web Panel sunucu adresiniz “cpanel. internetadresiniz.com” ismine benzer belirlemelisiniz. Bu alan adını tanımlamak için “hostnamectl set-hostname cpanel.internetadresiniz.com” komutunu girin ve sunucunuzu reboot edin.

Sonraki adımda ise Centos Web Panel sunucusunu güncellememiz gereklidir. Bunun için “yum -y update” komutunu yazarak enter tuşuna basın. Bütün güncellemeler tamamlandıktan sonra sunucuyu tekrar reboot edin. Sıra wget yüklemesi yapmaya geldi. Bu işlem için gerekli olan komutunu yazarak enter’layın.

Benzer İçerikler  Inode Nedir Nasıl Düşürülür?

Artık Centos Web Panel kurulumuna geçmeye başlayabiliriz. Bunun için usr bölümünün local bölümündeki src dizinine geçiş yapmamız gerekmektedir. “cd /usr/local/src” komutunu yazarak bu dizine geçiş sağlayabilirsiniz. Ardından Centos Web Panel yükleme işlemini başlatmak için kodlar girmeniz gerekmektedir. Centos 6 ve 7 için girilmesi gereken kodlar birbirinden farklıdır. Centos 6 için sırası ile wget komutu ile birlikte centos 6 indirme adresini ve sh kodlarını, Centos 7 için ise centos 7 indirme adresini ve sh kodlarını girerek yükleme işlemini başlatın. Control Web Panel kurulumu muhtemelen uzun bir vakit alacaktır, sabırla bekleyin. Kurulum bittikten sonra çeşitli bilgilerin aldığı bir ekran karşınızda belirecektir. Buradaki “MySQL root Password” kısmının karşısındaki şifreyi mutlaka bir yere not edin, sonrasında lazım olacak. Notunuzu aldıktan sonra “shutdown -r now” kodu ile birlikte sunucunuzun reboot işlemini gerçekleştirin.

Centos Web Panel giriş ara yüzüne bağlanmak için internet tarayıcınızdan “https://cpanel.internetadresiniz.com:2031” adresine gidin. Kullanıcı adı kısmına “root” ve şifre kısmına not ettiğiniz şifreyi yazarak kontrol panelinize giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra ekranda çeşitli uyarılar belirecektir. Burada sizden;

  • Public IP’nizin bilgileri
  • DNS sunucularınızın bilgileri
  • Hosting paket kurulumu
  • Root e-mail bilgileri istenmektedir.

Bu uyarılar ayrı ayrı kutularda dikkat çekecek şekilde belirtilir. Tıklayarak sistemin istediği bilgiler doğrultusunda adımlar uygulayarak işlemleri tamamlayabilirsiniz. İşlemleri doğru ve eksik bir şekilde tamamladıysanız ekranda beliren uyarılar kaybolacaktır. Bazı özellikler ücretli olarak satılan Centos Web Panel Pro versiyonunda bulunduğundan dolayı uyarıların bir kısmı kaybolmayabilir. Bildirim ayarları bölümünden bildirimleri ayarlayabilir, Güvenlik duvarı kısmından güvenlik duvarını etkin duruma getirebilirsiniz.

Bu yazımızda Control Web Panel kurulumu ve ayarları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bir başka anlatım yazımızda buluşmak üzere, hoşçakalın.

Benzer İçerikler  NVMe SSD, SSD ve HDD Arasındaki Farklar

Bir cevap yazın