cPanel Kurulumu

cPanel Nedir

cPanel Kurulumu

cPanel kurulumu sırasında izlenecek adımlar nelerdir? Cpanel yazılımlarının lisanslı halde satın alınması gerekmektedir. Lisansı alırken ise IP numarası belirtilmektedir. Ve almış olduğunuz bu lisanslar yalnız bu IP adreslerinde çalışacaktır. ‘Cpanel.net’ adresi üzerinden 15 günlük test lisanslarının da oluşturulabilmesinde önayak olmuştur. Lisans alırken raminiz eğer 1 GB’ın altında ise VPS lisansı almanız sizler için daha da uygun olacaktır. Cpanel kurulumu için aşağıdaki adımları takip etmeniz faydalı olacaktır:

1- Cd – home — ( Home klasörüne giriş yapmanız gerekmektedir. Home klasörü eğer yok ise otomatik olarak oluşturacaktır. )

2- Wget -N https://layer1.cpanel.net/latest — ( Cpanel’i kurabilmeniz amacı ile gerekli olan dosyaları indirmeniz gerekmektedir. )

3- Sh latest — ( İndirmiş olduğunuz dosyayı çalıştırmanız halinde kuruluma başlayabileceksiniz. )

4- /usr/local/cpanel/cpkeyclt — ( Kurulum bittiği sırada lisansınız kabul görecektir. Fakat IP değişikliğinde veya oluşabilecek herhangi bir hatadan sonra lisansının tekrardan aktifleştirmesi amacıyla gerekli olan bir komuttur. )

cPanel İçin Gerekli Olan Unsurlar Nelerdir?

cPanel kurulumuna geçmeden önce gereksinimlerini öğrenmeniz, yaşayabileceğiniz vakit kayıplarının önüne geçecektir. Bu yüzden bu kısmı dikkatli okumanızda fayda var. Cpanel kurabilmeniz için öncelikle en az 6.5 sürümüne sahip Centos ya da en az 6.0 sürümüne sahip Redhat işletim sistemini kullanmanız gerekmektedir. Donanım kısmında ise en az 1gb RAM’e ve 20gb depolama alanına sahip bir sistem kullanmanız şart olarak sunuluyor. Bu şartları sağladıktan sonra bir şartı daha yerine getirmeniz gerekmekte: Statik IP. Cpanel statik yani sabit bir ip üzerinde kurulumu gerçekleştirilebilen bir yazılımdır. Bildiğimiz, sürekli değişen normal ip yapısına sahip iseniz bu kurulumu gerçekleştiremezsiniz. Cpanel için gerekli olan bu şartları sağlayan bir altyapıya sahipseniz anlattığımız kurulum işlemlerini yerine getirebilir ve başarıyla Cpanel kurulumunu tamamlayabilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtmek gerekiyor; eğer Centos ile kurulum yaparsanız, minimal ISO ile birlikte kurulum yapmanızda fayda var.

Benzer İçerikler  cPanel Üzerinde Nginx Webserver Çalıştırmak

cPanel Kurulumuna Geçmeden Önceden Yapılması Gereken Ayarlar Nelerdir?

cPanel kurulumunu Centos üzerinden gerçekleştireceksiniz, Centos işletim sistemini güncellemeniz yararlı olacaktır. Bunu yapabilmek için Centos işletim sistemine sahip olan sunucunuza SSH aracılığı ile bağlanın ve “yum update –y” komutu enterlayarak uygulayın. Güncellemeyi başarılı gerçekleştirmeniz sonrası, birkaç ayar yapmanız gerekmektedir. Anlatacağımız işlemleri yapmadan önce herhangi bir hata almamak için Netwok Manager’i kapatmanız gerekmekte. Bunun için gerekli olan kodları girin ve işlemi gerçekleştirin. Bu işlemi yaptıktan sonra kurulum için gerekli olan uygulamaları kurmaya başlayabilirsiniz. Komut satırına “yum install -y nano” ve “yum install -y wget” kodlarını girip enter tuşuna basarak uygulamaları kurun. En son olarak da Selinux’u kapatmamız gerekmekte. Bunu da gerekli olan komutunu uygulayarak gerçekleştirin. Komutu uyguladıktan sonra SELINUX=enforcing yazan bir bölüm göreceksiniz. Enforcing kısmını disabled olarak değiştirerek kaydedin.

cPanel Üzerinden Otomatik WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde cPanel kurulumu üzerinden otomatik olarak WordPress kurulumu yapmak, sizlere zaman kazandırmaktadır. Aslında otomatik wp kurulum özelliği cPanelde standart olarak kurulmuş bir ayardır. Gerekli talimatları yerine getirdiğiniz takdirde bu kurulumu gerçekleştirmeniz de mümkün. Peki cPanel üzerinden otomatik WordPress kurulumu nasıl yapılır? Buna bir örnek vermek gerekirse: 1 tane subdomain hesabı oluşturarak (Sizler kendi alan adınızı oluşturabilirsiniz). Bu hesap üzerinden otomatik wp kurulumu gerçekleştireceğiz. Bu işlemler yaklaşık 30 saniye ile 1 dakika arasında sürmektedir.

Öncelikle cPanel ‘i açtığınız zaman hosting firmasının sizlere vermiş olduğu şifreler ile veya yönetim panelinizden bağlanabilmeniz mümkün. cPanele girdiğiniz zaman en alt kısımda yer alan’ Softaculous Apps Installer’ yazan bir alan bulunmaktadır. Bu bölüm eğer sizde de mevcutsa tek bir işlemde chapnel üzerinden wp kurulumu yapmak mümkün. Daha sonra Softacolous kısmında WordPress ikonuna tıklayarak karşınıza bir WP kurulum paketi açılmaktadır. Bu kısımdan ‘Install Now’ butonuna tıklayarak cPanel kurulumu üzerinden otomatik WordPress kurulumuna başlamanız mümkün. Daha sonra bu kısımdan, hangi alan adına veya domaine WP kurulumu yapacaksanız o alanı seçiyorsunuz. Directory bölümünü boş bırakarak siteniz ‘FTP’ de ana dizine yüklenmiş olacaktır. Site name kısmına ise site isminizi giriyorsunuz ve Site Description’ alanına ise kısa bir site açıklaması girilmelidir. ( Seo için önemli bir kuraldır). Admin bölümünde kullanıcı adı ve şifre ayarlarını yapmak gerekmektedir. Dilerseniz otomatik değerleri de kullanabilirsiniz. Daha sonradan bu değerleri değiştirebiliyorsunuz. Mail kısmına ise kullanmış olduğunuz e posta adresini giriyorsunuz. Language (Dil) bölümündeki ayarlardan Türkçe veya İngilizce olarak dil seçeneği mevcuttur.  Limit Login Attemps eklentisini otomatik olarak kurulum yaptığınız süre içerisinde ekleyebilmeniz mümkün. Bu eklentiyi eklemenizde yarar var. Çünkü ekleyeceğiniz bu eklenti sayesinde sitenize, login panelinize olası bir saldırının engellenmesi söz konudur. Sonrasında dilerseniz tema seçeneklerinden temalar da ekleyebilirsiniz. Bu işlem sonrasında ise Install tuşuna tıklayarak Cpanel üzerinden otomatik WP kurulumu işlemlerinizi bitirmiş oluyorsunuz.

Benzer İçerikler  Control Web Panel – (Centos Web Panel) Kurulumu

 

cPanel Kimler Tarafından Kullanılır?

cPanel kullanan kişi ve kurumlar şu şekildedir:

1- Küçük ve Orta ölçekli olan işletmeler .

2-BT ve Geliştiriciler

3- İş Ortaklıkları

4- İş Liderleri

cPanel Nedir?

cPanel, Web sunucuları üzerinde sunucu yönetimi ve açılan hostinglerin yönetimini yapabileceğiniz bir kontrol paneli anlamına gelmektedir. Böylelikle cPanel üzerinde hosting panelleri açabilir, açılan hesapları yönetebilir ve host edilen sitelerin alan ve trafik kullanmalarını takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra hosting paketleri açabilir ve farklı hosting paketleri üretebilirsiniz. cPanel kurulumu üzerinden, e-mail hesapları oluşturabilir, silebilir ya da e mail kotası değiştirerek web sitesinin yedeklerini alabilirsiniz. Bu sayılan işlem haricinde ise daha nice işlemler yapılabilmektedir. cPanel, lisanslı bir uygulama olup, bu paneli kullanmak isteyenler lisans bedelini ödedikleri takdirde bu paneli kullanabilmektedir.

 

Ayrıca ben cPanel kurulumu ile uğraşmak istemiyorum sadece cPanel hosting istiyorum derseniz web hosting paketlerimizi buradan inceleyebilirsiniz: https://www.venus.net.tr/hosting

Bir cevap yazın