cPanel Sunucularda Litespeed Kurulumu

cPanel Litepseed

cPanel sunucularda LiteSpeed kurulumu genel olarak yüksek kaynak tüketimi olan ve yüksek ziyaretçi trafiğine maruz kalan sunucular için yapılmaktadır. Bu işlem, yüksek performansın ölçeklendirilmesi ile ortaya çıkan bir web sunucusudur. Anlık hitlerin çok yüksek olduğu zamanlarda Cpanel’de yer alan apache web server ile gelen isteklerin tamamını karşılayamayacaktır. Böyle durumda sunucu içerisinde aynı anda çok fazla apache işlemi çalışmaya başlamakta ve bu yüzden sunucu load değerleri yükselmektedir. Load değer yükselmesi sorununun önüne geçebilmek için sunuculara mutlaka LiteSpeed kurulması gerekmektedir. Litespeed kurulumu sayesinde load değerinin anlık olarak yükselmesi engellenmekte ve bu sayede sunucu korunmaktadır. Korunan sunucu ile kişiler istedikleri kadar yüksek kaynak tüketimi gerçekleştirebilmektedir.

cPanel sunucularda LiteSpeed kurulumu 15 gün boyunca trial şekilde kullanılabilmektedir. Bu yazılımın lisanslı şekilde satın alınmasından hemen önce bir deneme sürümünün kurulup sunucu açısından fayda ve zarar değerlendirmesi yapılması gerekmektedir. Bazı trial versiyonlarda ise yazılım deneme sürümüne imkân tanımamaktadır. Bu gibi durumlarda mutlaka deneme sürümü sunan bir LiteSpeed trial yazılım tercih edilmelidir. Litespeed trial yazılımın ram ve CPU oranına göre birbirinden farklı lisans kategorileri bulunmaktadır. Lisanslı bir LiteSpeed satın alınmadan önce kişilerin kendi kullandıkları sunucusunun kontrol edilerek ram miktarına, işlemci sayısına ve fiziksel boyutlarına uygun bir LiteSpeed tercih edilmesi önerilmektedir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

cPanel Sunucularda Litespeed Kurulum Aşamaları

cPanel sunucularda LiteSpeed kurulumu temel olarak basit bir yazılımdan oluşmaktadır. Litespeed kurulumu sonrası sunucuya uygun görülen düzenlemeler sağlanmakta ve sunucunun sorunsuz bir şekilde çalışması sağlanmaktadır. Kurulum işlemi için bazı komutların çalıştırılması gerekmektedir. Komutların ekrana yazılıp uygulanmasının ardından kurulumun ilk aşaması tamamlanmakta ve kurulumun diğer aşaması olan WHM panel işlemine geçilmektedir. WHM panel işleminde Plugins kısmında yer alan “LiteSpeed Web Server Plugin WHM” kısmına basılarak devamında yer alan “Instal LiteSpeed Web Server” kısmından kurulum tamamlanmaktadır. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra ekrana gelen sayfadan ilk ayarlar kısmına basılmalı ve lisans bölümü onaylanmalıdır. Lisans bölümü onaylandıktan hemen sonra e posta adresi gerekli alanlara girilmeli ve admin şifresi belirlenmelidir.

Benzer İçerikler  Control Web Panel – (Centos Web Panel) Kurulumu

cPanel sunucularda LiteSpeed kurulumu aşamalarında yer alan ilk adımın başarı ile tamamlanmasının ardından mevcut olan PHP ve Apache yapılandırmalarının bire bir olarak LiteSpeed üzerine kodlanması gerekmektedir. Kopyalama işlemi için ilk olarak “Build matchng PHP binary” kısmına basılmakta ve ardından rebuild işlemi yapılmaktadır. Rebuild işlemi biter bitmez Litespeed Plugin ana sayfasına geçiş sağlanmalı ve “Switch to Litespeed” butonu bulunarak bu butona tıklanmalıdır. Bu butondan web servis sağlayıcısının hangisi olacağına rahat bir şekilde karar verilebilmektedir. Litespeed kurulumu sürecinde web servis sağlayıcısının LiteSpeed seçilmesi gerekmektedir. Kurulum sırasında karşılaşılacak herhangi bir acil durum için Apache web sunucusuna dönülmesi gerekmektedir. Apache web sunucusuna dönmek için “Switch to Apache” butonundan yararlanılabilmektedir.

Cpanel Sunucularda Litespeed Kurulumu İçin Önemli Bilgiler

cPanel sunucularda LiteSpeed kurulumu yapılırken build matching üzerinden PHP binary işlemi sağlanarak memory hatası alınabilmektedir. Memory hatasının belirmemesi için WHM panel kullanılarak tweak settings kısmı tıklanmalı ve “Max cPanel proces memory” bölümü seçilmelidir. Bu bölüm hafızada yalnızca 512 MB olarak tanımlanmaktadır. Build matching ile PHP binary işleminin sağlanması, bazı özel komutlar ile de sağlanabilmektedir. Bu komutlar Litespeed Admin ara yüzünde yer alan configuration bölümüne yazılmaktadır. Bölümde server kısmına geçilerek security tabanı seçilmeli ve File Access tablosundan yardım alınarak “Folow Symbolic Link No; Check Symbolic Link Yes” kodları girilmektedir. Daha sonra ise yazılan bu kodlar save ile kayıt altına alınmaktadır. Bu durum symlink dosyalarının web servislerin çalışmasına engel olmaması açısından ve güvenlik için son derece önemlidir.

cPanel sunucularda LiteSpeed kurulumu sırasında kod yazma işleminden sonra admin ara yüzüne gelinmekte ve generel kısmına tıklanmaktadır. Bu kısımda yer alan Using Apache Configuration File tablosu kullanılarak edit butonuna basılmaktadır. Bu kısımda PHP su EXEC Max değerinin 100 yapılarak kayıt altına alınması gerekmektedir. Kurulum anında PHP su EXEC kısmının çalıştırılması gerekmektedir. PHP su EXEC ile bir web sitesinde 100 adet işlem yapılabilmektedir. Default işleminde değerin 10 girilmesi, hite sahip web sitelerinin sorun yaşamasına neden olmaktadır. Tüm bu işlemlerin ardından, admin ara yüzünde yer alan External App bölümüne girilmekte ve lsphp4 satırına basılarak bu satırın sonunda yer alan delete kısmına basılmaktadır. Aynı şekilde tablolar içerisinde yer alan Script Handler  bölümüne girilerek php4’ün içerisindeki delete kısmına da basılmaktadır. Yapılan işlemler sonucunda PHP4 kullanılamaz hale gelmektedir. Bu nedenle uzmanlar tarafından PHP4’ün kaldırılması güvenlik nedeni ile önerilmektedir.

Benzer İçerikler  cPanel Üzerinde Nginx Webserver Çalıştırmak

cPanel sunucularda LiteSpeed kurulumu sonucunda sunucuda Cloud Linux kullanılıyor ise general kısmına Server Process bölümünde yer alan Cloud Linux’a uygun LiteSpeed çalıştırılabilmektedir. Ayarların bu şekilde değiştirilmesinin ardından admin ara yüzü belirmektedir. Admin ara yüzü içerisinde yer alan Apply Changes linkine tıklanması ve Action kısmından Graceful Restart butonuna basılması gerekmektedir. Buradan gerekli olan LiteSpeed servisi doğru bir şekilde restart edilmeli ve yapılan değişikliklerin aktif olması sağlanmaktadır. Kurulum için gerekli olan son aşamada ise Action menüsüne girilmekte ve Real Time Stars butonuna tıklanarak canlı istatistikler takip edilmektedir. Ayrıca Configuration kısmında yer alan server bültenine geçiş sağlanarak buradaki tuning tabına tıklanmalıdır. Bu işlem sunucunun bağlantı limitlerinin düzenlenmesi ve web servisinin bireye özel olarak optimize edilmesi açısında önemlidir. CPU için, 2 ya da daha üzeri bir LiteSpeed satın alındı ise ücretsiz olarak Cache özelliği aktifleştirilebilmektedir. Firmamıza ulaşarak 2 ya da üzeri LiteSpeed yazılımına kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın