cPanel Üzerinde Nginx Webserver Çalıştırmak

cPanel Üzerinde Nginx Webserver Çalıştırmak

cPanel üzerinde nginx webserver çalıştırmak internet sitenizde gözle görülür bir performans artışı almanıza yardımcı olacak, basit bir işlemdir. cPanel, unix üzerinde çalışabilmesi için programlanmış olan kullanım oranı oldukça yüksek güvenilir ve basit bir kontrol sistemidir. Linux tabanlı web serverlerinin kontrol edilebilmesi ve internet sitelerinin doğru şekilde yönetilmesi için güvenli bir kontrol sistemi olarak kabul edilmektedir. Bu sistemlerin üzerinde çalıştırılarak, internet sitelerinizin performansını arttıran nginx webserver sistemleri ise yüksek trafikli internet sitelerinin olmazsa olmazı bir eklenti haline gelmiştir. İnternet sitelerinizin doğru bir şekilde çalışabilmesi için ve hızlı yanıt veren internet siteleriyle kaliteli biçimde takipçilerinize hizmet verebilmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm desteği firmamızdan sağlayabilirsiniz.

Nginx Webserver Kurulumu Nasıl Yapılır?

Nginx, Apache sistemiyle birlikte çalıştırılırsa, destekleyici olarak görev yapar ve apache alt yapısının performansını ciddi derece arttırır. Performans sıkıntısı yaşanan sunucularda kurulumunun yapılmasında büyük fayda görülmüştür. Peki bu sistem nasıl kurulur? cPanel üzerinde nginx webserver çalıştırmak için öncelikle apache için gerekli ayarların yapılması oldukça önemlidir.

  • Nginx’den apache sistemine gelecek talepleri normal olarak algılamasına yardımcı olan mod_rpaf ayarlamaları için şu kodları kullanabilirsiniz

cd /usr/local/src
wget http://stderr.net/apache/rpaf/download/mod_rpaf-0.6.tar.gz
tar xvfz mod_rpaf-0.6.tar.gz
cd mod_rpaf-0.6
/usr/local/apache/bin/apxs -i -c -n mod_rpaf-2.0.so mod_rpaf-2.0.c

  • mod_rpaf kurulumu sonrasında hızlıca PCRE sistem kütüphanesini aynı zamanda nginx web sunucu kurulumunu yapabilirsiniz

cd /usr/local/src
wget ftp://ftp.csx.cam.ac.uk/pub/software/programming/pcre/pcre-8.12.tar.gz
tar xvfz pcre-8.12.tar.gz
cd pcre-8.12
./configure
make
make install
cd /usr/local/src
wget http://nginx.org/download/nginx-0.8.54.tar.gz
tar xvfz nginx-0.8.54.tar.gz
cd nginx-0.8.54
./configure
make
make install
mkdir /var/log/nginx

  • cPanel üzerinde ngi webserver çalıştırmak için kurulum işlemi tamamlandıktan sonra, WHM sistemi üzerinde şu yolu izleyerek, gerekli işlemleri yapmanız gerekmektedir. Main -> Service Configuration ->Apache Configuration -> Include Editor dizini içinde yer alan Pre Main Include bölümünden Apache sistem sürümünüzü seçtikten sonra açılan metin düzenleme bölümünde şu kodları ekleyin:
Benzer İçerikler  cPanel Sunucularda Litespeed Kurulumu

LoadModule rpaf_module modules/mod_rpaf-2.0.so
RPAFenable On
RPAFproxy_ips 127.0.0.1 ip1 ip2 ip3 ip4… (ip kısımlarını sunucuda yer alan bütün ip adreslerini aralarında bir boşluk bırakarak yazın)
RPAFsethostname On
RPAFheader X-Real-IP

  • Bu işlemden sonra Apache portunuzu yeniden düzenlemeniz gerekecek. Bu düzenleme sonrasında Apache 80 yerine 81 numaralı port üzerinden çalışmaya başlayacak ve nginx sistemi 80 numaralı porttan gelen verileri takip edecek, 81 numaralı portta yer alan Apache’ye gönderim işlemlerini gerçekleştirecek. cPanel üzerinde nginx webserver çalıştırmak ve yürütülen kodların doğu bir şekilde çalışması için WHM’nin Server Configuration –> Tweak Settings bölümünde işlem yapmanız gerekecek. Bu bölümde yer alan “:80” verisini aratarak, bulduğunuz yerde normalde bulunan “0.0.0.0:80” verisini değiştirerek, bu verinin yerine altındaki kutucuğu seçip “0.0.0.0.0:81” olarak güncellemeniz gerekmektedir. Bu güncellemeyi yaptıktan sonra kayıt ederek şu komutu çalıştırmalısınız:

/usr/local/cpanel/whostmgr/bin/whostmgr2 –updatetweaksettings

  • Şimdi de yapacağımız düzenlemeyle, nginx konfigürasyonunu oluşturmak için bir script kullanmanız gerekmektedir. Bu scripti kullanabilmek için:

cd /root
nano nginx.sh

  • Tüm işlemleri doğru bir şekilde yaptığınızda, yürütme işlemini doğru ve rahat bir şekilde sona yaklaştırmış olmanız gerekmektedir. Bütün işlemler bittikten hemen sonra komutlar doğru bir şekilde çalışmaya başladığında, editör içine aşağıdaki verileri yapıştırdıktan sonra cPanel üzerinde nginx webserver çalıştırmak işleminize devam edebilirsiniz.

#!/bin/sh
cat > “/usr/local/nginx/conf/nginx.conf” <> “/usr/local/nginx/conf/vhost.conf” </dev/null 2>&1
}

case “$1″ in
start)
rh_status_q && exit 0
$1
;;
stop)
rh_status_q || exit 0
$1
;;
restart|configtest)
$1
;;
reload)
rh_status_q || exit 7
$1
;;
force-reload)
force_reload
;;
status)
rh_status
;;
condrestart|try-restart)
rh_status_q || exit 0
;;
*)

echo $”Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|configtest}”
exit 2
esac

gerekli kodlamaları doğru şekilde yürüttüğünüzde sistemin genel olarak yürütülmesi için gerekli tüm kodların girişini tamamlamış olacaksınız. Bu kodları girdiğinizde sisteminiz üzerinde nginx webserver sistemini çalıştırabilmek için gerekli izinleri ve her seferinde kod girme işlemlerini baştan yapmamak için otomatik olarak çalıştırma kodlarını da girdikten sonra güvenli bir şekilde serverinizin hızlandırma çalışmalarını tamamlamış olacaksınız. cPanel üzerinde nginx webserver çalıştırmak ve güvenli şekilde hızlandırmak için gerekli izinleri verdiğinizden emin olmalısınız.

Benzer İçerikler  Control Web Panel – (Centos Web Panel) Kurulumu

 

  • İnitscripte gerekli çalışma izinlerini vermek için gireceğiniz kod:

chmod +x /etc/init.d/nginx

  • Daha sonra girişini gerçekleştireceğiniz şu kod ile sistemde nginx’in otomatik olarak başlamasını sağlayacaksınız.

chkconfig nginx on

Nginx tamamen hazır hale geldikten sonra yapmanız gereken son işlem ise sistemi yeniden başlatarak, kodlarınızın doğru bir şekilde yazıldığından ve tamamlandığından emin olmak.  Gireceğiniz şu kod ile nginx’in çalışması için Apache sistem konfigürasyonlarında yapılan tüm değişikliklerin aktif hale gelmesini sağlamalısınız.

/scripts/ rebuildhttpdconf
service httpd restart

  • Şu kodu da girdikten sonra artık nginx’i başlatabilirsiniz.

service nginx start

En Karmaşık İnternet Sitelerinde Dahi Hızlı Bir Gezinme Deneyimi

cPanel üzerinde nginx webserver çalıştırmak internet sitenizin bir nevi kurtarıcısı olan ve internet sitelerinizi yoğun dönemlerde çökmekten kurtaran oldukça sağlıklı bir web aracı olarak tercih edilen bir yöntemdir. İnternet sitenize yoğun olarak ve düzensiz bir şekilde gelen verilerin birden fazla server arasında paylaştırılarak daha hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak ve aşırı yüklenmenin yaratacağı problemlerin önüne geçmek için kullanılabilir. Birden fazla sunucu gibi davranabilme yeteneğine sahip olan nginx, aynı platform üzerinde birden fazla sunucu hizmeti verebilmek mümkün hale gelmektedir. Nginx üzerinde bir katman olarak çalışan reverse proxy sistemi istemcinin istekleri ve nginx arasında bir yerde çalışır. Sunucular ve koruma sistemleri arasındaki iletişime optimize ederek internet sitenizin korunması için gerekli çalışmaların yürütülmesini sağlamaktadır. cPanel üzerinde nginx webserver çalıştırmak aynı zamanda, index ve statik dosyaların doğru bir şekilde sunumunu uygulamalardan alarak nginx sistemi üzerinden sunum yapılmasına imkân sağlamaktadır. Böylelikle nginx ve uygulama arasında yaşanabilecek gereksiz iletişim kalabalığın önüne geçilerek internet sitenizin daha hızlı ve kararlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. İhtiyaç halinde hızlı bir şekilde kurulumunun gerçekleştirilebiliyor olan sistemleri ve kolayca birçok internet ara yüzüne adapte edilebiliyor olmasıyla oldukça mantıklı ve sık kullanılan bir internet webserver sistemi olarak kabul görmüş vaziyettedir. Yukarıda anlattığımız tüm nginx çalıştırma adımları doğru şekilde uyguladığınız halde başarılı sonuçlar alamadığınızı düşünüyorsanız firmamızla iletişime geçerek daha detaylı yardım talep edebilirsiniz.

Benzer İçerikler  Control Web Panel – (Centos Web Panel) Kurulumu

Bir cevap yazın