Cyberpanel Kurulumu

Cyberpanel Kurulumu

Çok hızlı ve güvenli bir seçenek olan Cyberpanel, kullanıcısına çok fazla opsiyon tanıyan bir web panelidir. Cyberpanel kullanmanız halinde internet siteniz OpenLitespeed aracılığı ile hizmet verecektir. Daha da açmak gerekirse internet siteniz; yüksek performans sunarken bunu yüksek trafik kapasitesi ve gelişmiş güvenlik elementleri ile destekleyecektir. Cyberpanel kurulumu, her türden kullanıcıya hitap eden, son derece basit bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır; ancak kuruluma geçmeden önce CyberPanel kurulumunu gerçekleştirebilmeniz adına sahip olmanız gereken öğeleri ve gereksinimleri öğrenmenizde fayda var.

Cyberpanel Kurulumu Gerçekleştirilebilmeniz İçin Sahip Olmanız Gereken Öğeler

Cybpanel kurulumu gerçekleştirilebilmeniz için sahip olmanız gereken öğeler şu şekildedir: En az 1GB RAM’e sahip Centos 7x server (Sunucu) MacOS ya da Linux işletim sistemi dışında bir işletim sistemi kullanıyorsanız sunucuya SSH ile erişim sağlayabilmeniz için yüklemeniz gereken Putty ya da Termius programıdır.

Cyberpanel Kurulum Aşamaları

Vultr üzerinden anlattığımız CyberPanel kurulumu aşamalarını, farklı sitelerde de benzer şekilde adım adım uygulayarak başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle sunucu sağlayıcınızın internet sitesinden üyeliğinize giriş yapın. Sahip olduğunuz panelden bir sunucu oluşturun. Sunucu tipini Centos 7 x64 olarak seçin. Sunucunuzun kapasitesini iyi bir performans alabilmeniz için en az 2GB RAM olarak seçin. Ek seçenek olarak IPv6 seçeneği sunuluyorsa açık konuma getirin.

Sunucunuza bir isim verin ve oluşturma işlemini tamamlayın. Sunucunuzun oluşması birkaç dakika zaman alabilir. Sunucunuzu oluşturduktan sonra, tıklayarak detaylarına ulaşın. Bu kısımda size bir ip adres, kullanıcı adı ve şifre verilecektir. Bu işlemlerden sonra alan adını satın aldığınız internet sitesinden üyeliğinize giriş yaparak yönetim paneline ulaşın.

Benzer İçerikler  Inode Nedir Nasıl Düşürülür?

Yönetim panelinden ayarlar kısmına gelin ve nameserver ile alakalı bölüme giriş yaparak ns1 ve ns2 ip bilgilerinizi oluşturun.  Bu aşamalardan sonra CyberPanel Kurulumu işlemine devam etmek için yukarıda bahsettiğimiz gerekli olan programlardan birini kurarak SSH aracılığı ile ssh root komutu ile birlikte ns1, ns2 kısmında sunulan ip adresinizi girerek sunucunuza bağlanın. Yani “ssh [email protected] adresiniz” olarak yazın. Sunucuya ilk giriş yaptığınızda devam etmek istediğinize emin misiniz sorusu sorularak yes ve no seçenekleri sunulacaktır. Yes yazdıktan sonra enter tuşuna basarak devam edin. Sonrasında sunucunuzun şifresini istenecektir. Sunucu sağlayıcınız tarafından size sunulan şifreyi yazın ve enter tuşuna basın.  Daha sonrasında sunucunuzda temizleme ve güncelleme işlemlerini yapın.

Yukarıdaki işlemden sonra sunucunuzun yeniden başlatılacak ve tekrar bağlantı kurabilmeniz için “ssh [email protected] adresiniz” komutunu tekrar girin. Sunucunuza tekrardan giriş yaptıktan sonra “sh <(curl https://cyberpanel.net/install.sh || wget -O – https://cyberpanel.net/install.sh)” komutunu girerek  CyberPanel kurulumuna başlayın. Karşınıza çıkan ekranda size 3 adet seçenek sunulacak. Buradaki ekrana 1 yazdıktan sonra en tuşuna basın. Sonrasında yine 3 seçenekli bir ekran karşınıza çıkacaktır. Buradan tekrardan 1 yazarak enter tuşuna basarak devam edin.

Sonrasında size yes ya da no olarak cevaplamanız gereken seçenekler sırası ile sunulacaktır. Bu seçenekleri parantez içinde belirttiğimiz şekilde cevaplayarak enter tuşuna basın. Minimal installation (N), Postfix installation (Y), PowerDNS installation (Y), Pure-FTPd installation (Y), Choose default, random or set password (D), Install Memcached extension for PHP (N), Install LiteSpeed Memcached (N), Install Memcached (N), Install Redis extension for PHP (Y), Install Redis (Y) olarak cevaplayın. Buradaki N harfi No, Y harfi Yes ve D harfi Default kelimelerini ifade etmektedir. Verimli ve etkili bir CyberPanel kurmak için sunduğumuz cevapları birebir uygulamanız son derece önemlidir. Soruları belirttiğimiz gibi cevapladıktan sonra CyberPanel kurulumu otomatik olarak başlayacaktır. Bu işlem 15-20 dakika sürebilir, sabırla beklemeniz gerekmektedir.

Benzer İçerikler  Directadmin Kurulumu

Kurulum Sonrası

CyberPanel kurulumu bittikten sonra Visit, Panel Username ve Panel Password bilgilerinin sunulduğu bir ekran karşınıza çıkacaktır. Bu bilgileri bir kenara not edin. Sunucu ile alakalı işlemleri tamamlamış bulunmaktasınız. Sunucudan çıkış yapmak için “logout” yazarak enter tuşunuza basmanız yeterli olacaktır.

Cyberpanel kurulumu sonrası visit’in karşısında sunulan https’li adresi internet tarayıcınıza yazarak CyberPanel’e giriş yapın. Bu adrese girmek istediğinizde bir güvenlik uyarısı karşınıza çıkabilir. Buradan gelişmiş bilgileri göstere tıklayın ve bu siteyi istisna say seçeneğini seçin. CyberPanel’e giriş yapmış bulunmaktasınız. Bu sayfada sizden kullanıcı adı ve şifre girmeniz istenecektir. Kullanıcı adı kısmına; CyberPanel kurulumu sonrası Panel Username olarak verilen bilgiyi, şifre kısmına; Panel Password olarak verilen bilgiyi yazarak giriş yapın. Cyberpanel’e giriş yaptıktan sonra ilk olarak size verilen şifreyi değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için profili düzenle seçeneğine tıklayın ve ilgili bölümlerden kendinize özgü şifre belirleyerek kaydedin.

Yeni şifre belirdikten sonra tekrar giriş yapmanız istenebilir. Giriş yaptıktan sonra soldaki panelden web siteler kısmını açarak, web site oluştur seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan sayfadan domain adı kısmına, kendi domain adınızı girin ve ek özellikler kısmından SSL hariç diğer seçenekleri işaretleyerek web site oluştur butonuna tıklayın. Sonrasında sol taraftaki panelden, DNS kısmını açarak, nameserver oluştur seçeneğine tıklayın. Buradan nameserver adreslerini kendi nameserver adres bilgilerine göre girin ve nameserver oluştur seçeneğine tıklayın. Sol taraftaki panelden, SSL kısmını açarak, SSL yönetimi seçeneğine tıklayın ve oluşturmuş olduğunuz web sitesini seçerek issue SSL butonuna tıklayın. Aynı işlemi Alan adı SSL kısmına girerek yapın. CyberPanel kurulumu ve gerekli ayarlamalarınızı tamamlamış bulunmaktasınız. Dilediğiniz zaman, CyberPanel kurulum sonrası ekranda, Visit Site karşısında sunulan adresi tarayıcınıza girerek CyberPanel yönetim sayfanıza ulaşabilirsiniz. CyberPanel sayesinde Litespeed tarafından sağlanan bütün avantajlara sahip olabilir ve yüksek performans sunan web sitenizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Benzer İçerikler  Hosting Nedir?

Bir cevap yazın