Directadmin Kurulumu

 

Directadmin Kurulumu

Direct admin kurulumunu anlatmadan önce dilerseniz Directadmin nedir? Bu kavramı açıklayalım. Directadmin kısaca, Linux işletim sistemine sahip olan sanal bir sunucudur. Buna bir örnek vermek gerekirse, ‘VPS, ‘VDS’ ve fiziksel sunucu yönetimleri sağlayan yazılımlardır. Yapılan bu panel yazılımı sayesinde ise ssh bilgileriniz olmadan da sunucularınızda birtakım işlemleri panel üzerinden daha rahat bir şekilde yapabilmenizi olanaklı hale getirmektedir. Linux platformu üzerinde Cpanel kurulumundan sonra az kaynak tüketip, en çok performans sağlayan kurulumdur. Directadmin kurulumu üzerinde bir tek komut sayesinde birçok modülü kurabilirsiniz. İsterseniz apache yerine ‘Nginx proxy ‘veya ‘Nginx’ de kurabilirsiniz. Bunun dışında Litespeed lisansını da mevcut ise bir tek komut ile kurabilmek mümkün. Pek Directadmin kurulumu nasıl yapılır?

Öncelikle sunucu ıp adresiniz, directadmin kullanıcı kodunuz, hostname adresiniz ve lisans numaranız olmalıdır. Kurulumu gerçekleştirmek için izlenmesi gereken adımlardan ilki ssh root ile sunucunuza bağlantı kurmaktır. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için ise ssh root bilgisine ve ssh bağlantı aracına ihtiyacınız vardır. SSH giriş bilgilerinizi eğer bilmiyorsanız destek ekiplerinden öğrenebilmeniz mümkün. SSH bağlantı aracınız yok ise bu işlemi de ‘Putty ‘programını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. SSH’a bağlandıktan sonraki süreçte yapmanız gereken ilk şey, sunucunuzu upgrade ve uptade etmenizdir.

Bunun yanı sıra işletim sistemleriniz dahilinde bazı paketlerin de yüklü olması gerekmekte. Sunucunuza eğer Centos ise:
Centos tabanına Directadmin kurulumu yapmanız halinde ‘Centos 7.x’ sürümünün kullanılması tavsiye edilmektedir. Centos kurulumunun yapılması halinde ‘Selinux’ kernel güvenlik modülünün kapatılması önerilmektedir. (yum install wget tar gcc gcc-c++ flex bison make bind bind-libs bind-utils openssl openssl-devel perl quota libaio \ libcom_err-devel libcurl-devel gd zlib-devel zip unzip libcap-devel cronie bzip2 cyrus-sasl-devel perl-ExtUtils-Embed \ autoconf automake libtool which patch mailx bzip2-devel lsof glibc-headers kernel-devel expat-devel \ psmisc net-tools systemd-devel libdb-devel perl-DBI perl-Perl4-CoreLibs perl-libwww-perl xfsprogs rsyslog logrotate crontabs file kernel-headers epel-release -y).

Benzer İçerikler  Inode Nedir Nasıl Düşürülür?

Sucunuz eğer debian ise :

(apt-get install gcc g++ make flex bison openssl libssl-dev perl perl-base perl-modules libperl-dev libaio1 libaio-dev zlib1g zlib1g-dev libcap-dev bzip2 automake autoconf libtool cmake pkg-config python libdb-dev libsasl2-dev libncurses5-dev patch). Paketleri kurduktan sonra ise gerekli komutları yazarak root dizininde kurulumun başlatılması gerekmektedir. Sonrasında gerekli tüm işlemleri directadmin kurulumu scripti gerçekleştirecektir. (mkdir /root/directadmin cd /root/directadmin wget http://www.directadmin.com/setup.sh chmod 755 setup.sh ./setup.sh)

Kurulum sırasında directadmin bazı bilgileri isteyecektir. Bu bilgilerin doğru ve eksiksiz olarak girilmesi ve girişin bu şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde bu kurulum gerçekleşmeyecektir.

Direct Admin Kurulumunda Diğer Adımlar

İlk olarak kurulum başladıktan sonra Directadmin gerekli olan tüm paketlerin kurulabilmesi amacı ile onay istemektedir. Ve sizin bu kısma (y) yazarak devam etmeniz gerekmektedir. Ardından directadminden temin etmiş olduğunuz lisans kullanıcı kodunu ve lisans kodunu yazmamız gerekmektedir. Bir sonraki adım ise kullanmak isteyeceğiniz hostname adresini yazarak boş bırakmalısınız Ve devam ettiğiniz süre zarfında sistemin hostname adresi ile kurulum devam etmiş olacaktır. Bu kısımda hostname ve lisans değerlerinin doğruluğunun teyit edilmesi talep edilmektedir. Eğer bahsedilen değerler doğru ise (y) yazılarak devam edilmesi önerilmektedir.

Lisans ıp adreslerinin doğruluğunu network ayarlarınızdan çekmeniz doğrultusunda bu doğruluğun teyit edilmesi gerekmektedir. Bu kısmı, eğer lisans ıp adresleri doğru ise (y) harfi yazarak devam etmeniz önerilmektedir. Sonraki süreçte lisansa bağlı olmuş olan işletim sistemi ile birlikte sunucularınızın işletim sisteminin doğruluğu birlikte teyit edilmelidir. Bu kısımda eğer işletim sistemleri versiyonlarınız doğru ise (y) yazarak devam etmeniz gerekiyor. Bu kısımda, gerekli olan Web servisleri ve extensiyonlarının manuel veya otomatik olarak kurulup kurulmayacağı sorulmaktadır. Eğer belirtilmiş olan default ayarları kısmında kurulum yapılmasını istiyorsanız (y) yazarak devam etmeniz önerilmektedir. Fakat özel olarak konfigrasyon ve versiyon yapılacaksa (n) yazarak gerekli olan talimatlara ulaşabilmeniz mümkün. Bu kısımda otomatik anlamda default konfigrasyon kurulumunu gerçekleştirirsek kurulum işlemlerini başlatmış oluyoruz. Bu işlemler, sunucu performansları da göz önüne alınarak yaklaşık 15-45 dakika sürmektedir. Web tarayıcısını açıp adres satırına (http:/ip-adresi:2222/) olarak Directadmin paneline giriş yapmanız mümkündür. Eğer Centosa kurulum yapacaksanız firewalld erişimi engellenecektir. Bu problemi alabilmek için ‘service firewalld stop’ komutu yazmanız halinde firewallı tamamı ile devre dışı bırakılabilir veya CSF kurulumu yaparakta gerekli erişim izinlere verilebilir.

Benzer İçerikler  Cyberpanel Kurulumu

Directadmin Kurulumunun Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?

Directadmin, bilindiği üzere sunucularınızı ve sitelerinizi kolaylıkla yönetebilmeniz için gelişmiş bir arayüz. Ve bu arayüze sahip olan sıkça kullanılmış Web tabanlı hosting kontrol panelini ifade etmektedir. Böylelikle sitelerinizi kullanıcı düzeylerinde ve bayi düzeylerinde yönetebilmeniz mümkün. Yönetimi ise oldukça kolay olup kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlamakta.
Directadmin kurulumunun lisanslı bir yazılım olmasına karşın lisans fiyatları da oldukça uygun şekillerde yapılandırılmıştır. Kullanım kolaylığı bakımından dünya üzerinde en fazla tercih edilen kontrol panelidir. Directadmin kurulumu işlemlerinin en sık tercih edilme sebeplerine değinecek olursak:
1- İstikrarlı oluşu: Bir takım kontrol panelleri kolaylıkla çökebilmektedir. Bu da haliyle kullanıcıların güvenlerini sarsmaktadır. Directadmin ise bu hususta oldukça stabil konumda. Bu durumun sebebi, kontrol panelini otomatik kurtarılma yapısı sayesinde kullanıcıları memnun etmesi gösterilebilir.
2- Tema opsiyonlarının oluşu: Directadmin panelini pek çok arayüzü bulunmakla birlikte bu arayüzler sayesinde kullanıcılara yönetim kolaylığı sunmaktadır. Gelişmiş temalar ile birlikte icon yapısının hızlı olması kullanıcıların lehine sunulmuş bir hizmettir.
3- Kullanım kolaylığı sağlaması: Kontrol panelinde en fazla aranan özelliklerinden biri de kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Kullanılmış olan özellikler güncel teknolojileri içermesi bakımından kullanıcılara cazip gelmektedir. Directadmin kontrol panellerinde bu noktalar oldukça fazla olup kullanıcılara kolaylık tanımakta. Bu kapsamda aramış olduğunuz butonları ve menüleri kolayca bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra yönetme aksiyonlarının daha da basitleştirilmesi sağlanarak kullanıcılara kolaylık imkânı yaratmaktadır.
4- Hızlı oluşu: Herhangi bir kontrol panelinden beklenen en önemli noktalardan birisi de hızdır. Tabi buna ek olarak işlemlerin daha seri bir şekilde gerçekleştirilebiliyor oluşu yatmakta. Directadmin ise tam da bu özellikleri yansıtan bir kontrol panelidir.
5- Fiyat: Kontrol panellerinde aranan bir başka önemli husus ise ücrettir. Uygun fiyatlı ve stabil kontrol panelleri isteniyorsa directadmin kontrol paneli rahatlıkla tercih edilebilir.

Benzer İçerikler  cPanel Sunucularda Litespeed Kurulumu

Directadmin kurulumu yapabileceğiniz ekonomik fiyatlı NVMe Diskli VDS paketlerimize gözatabilirsiniz.

Bir cevap yazın