Hosting Nedir?

Hosting Nedir? 

Bilgisayarınızda yeni bir döküman oluşturduğunuzu farz edersek bu dökümanı saklayabilmek için var olan dosyanızı bilgisayarın diskine kayıt edersiniz. Ve böylelikle bilgisayarı kapatırsınız. Hosting nedir? Hosting, organizasyon ve kişilere ait olan Web siteleri ve sayfalarınızın kesintisiz olarak internet üzerinde yayınlanması anlamına gelmektedir. Yazılımsal Web sunucuların birleşimi ve güçlü donanım ile birlikte oluşturulmuş Web site yayınlama hizmetini oluşturmaktadır. Hazırlanmış olan Web siteleri sayfaları kontrol paneli üzerinden farklı türdeki yazılımlar ile gelişmiş ola. Web sunucularına yüklenmiştir. Sonrasında domain tanımlamaları yapılarak yayına hazır hale getirilmektedir. Bu hizmetin diğer bir ismi de ‘Barınma Hizmeti ‘ olarak değerlendirilmektedir. Bilhassa ‘Web master’ ve ‘Web sitesi tasarımcıları ‘ arasında olana ‘Web Hosting ‘ adı verilmekte. Hostingin vermiş olduğu en büyük hizmet, Web sitelerinizi dünyanın her yerinden  7 gün 24 saat erişilebilir hale getirmektir.

Hosting Kullanım Amacı

Bilindiği üzere internette Web sitesi yayınlamak ve erişilebilir olunmasını istiyorsa hosting hizmeti edinilmesi 1 derece koşuldur. Örneğin : kendinize özel blog sayfası oluşturmak isterseniz veya üretmekte olduğunuz bir ürünün satışını gerçekleştirmek istiyorsunuz diyelim. Tüm bu hayallerinize ulaşmak için öncelikli ihtiyacınız olan şey hosting hizmetidir.
Hosting hizmetleri, birbirinden farklı özellikleri içerisinde barındırmaktadır. Hosting hizmetinin temel özelliklerden ilki, oluşturacağınız sayfaların daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Sayfalarınıza yapılmış olası saldırıların önüne geçer. Web sayfalarımızda meydana gelebilecek veri kayıplarının önüne geçmek.  Veri kayıplarına önlem olarak periyodik verilerin yedeklenmesi hizmeti sağlamaktadır.  İçerik kayıplarının önüne geçer. Bu bakımdan hosting hizmeti en kalite veri merkezlerinden hizmet vermektedir.

Benzer İçerikler  Sunucu Nedir Ne İşe Yarar?

Hosting Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting hizmetleri genelde yıllık ve bazı paket hizmetlerinde aylık olarak sunulmuş bir hizmettir. Hosting hizmeti satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında ilk olarak tercih edilen firmanın güvenirli olmasıdır. Eğer bir firmayı incelerken benzer seviyelerdeki farklı fiyat tarifelendirmesi mevcut ise :
Firmanızın önermiş olduğu hosting hizmetleri ile karşılaşmanız hizmetin sonuna kadar kullanılacağı anlamını da taşımakta.

Ucuz Ve Kaliteli Hosting Mümkün Mü?

Hizmet süresinin sonuna kadar kullanılmaması da pek çok farklı problemler ile karşılaşmanıza sebebiyet verebilmektedir. Bunlardan ilki ise web sitelerinize ait tüm dosyalara ulaşamama ihtimalinizi olmasıdır. Sunucuya erişemediğiniz için web sitelerinizdeki dosyalara bir daha ulaşamama ihtimaliniz söz konusu olur. Bunun yanı sıra hem web hosting hizmetleri için  ödemiş olduğunuz ücretler hem de içerik hazırlarken harcamış olduğumuz emekleriniz ve zamanınız boşa gider. 
Hosting firması seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise firmanın satış sonrasında göstermiş olduğu hizmet politikasıdır. Web sitelerinin kullanıcılara 7/24 erişim sağlayabilmesi ve bu sebeple herhangi bir probleme yönelik 7-24  destek gerekebilen yapılarda olması sebebiyle  yalnız mesai saatleri dahilinde hizmet veren firmanın tercih edilmesi önerilmemektedir. Hosting nedir? tanımından sonra ucuz ve kaliteli hostingin mümkün olup olmaması yazısının detaylarını yukarıda açıkladık.

Hosting Fiyatlarının Belirlenmesi

Herhangi bir barındırma hizmeti  fiyatları belirlenirken hizmetlerin içeriği de ön plana çıkmaktadır. Seçmek istemiş olduğunuz hosting hizmetleri  içerisine ekstra özelliklerin eklenmesi fiyatları arttırmaktadır. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekir ise bir adet web sitesi, 500 GB trafik, 10 GB depolama, ve 100 e-posta hesabının yer almış olduğu bir Web Hosting hizmetlerinin  fiyatları trafik ve depolama kapasitesi de artıkça artmaktadır. 
Nitekim seçmiş olduğunuz hizmetlerin sağlamış olduğu veritabanları sayıları arttıkça da fiyat artmaktadır. Anında kurulum imkânları da hosting hizmetlerinin fiyatlarını yukarı çeken seçenekler dahilindedir. Buradaki en önemli noktalardan bir diğeri de seçmiş olduğunuz  firmaların, ziyaretçilerin web sitelerinize erişimi engelleyecek teknik problemlere karşı tepkisidir.

Benzer İçerikler  NVMe SSD, SSD ve HDD Arasındaki Farklar

Hosting Paketleri İle İlgili Olan Terimler

Bu konu ile alakalı olan bazı hosting paketleri şu şekildedir :  Şimdi ise bu hosting paketleri şu şekildedir :

1- VPS Sunucular : İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşan Virtual Private Serverın Türkçe karşılığı Sanal Özel Sunucu anlamını ifade etmektedir. Bir sunucunun içerisinde pek çok türde sanal sunucular bulunmakta. Aynı sunucuda olmalarına rağmen birbirinden bağımsız bir şekilde çalışmaktadır.

2-  Virtual Dedicated Server : Virtual Dedicated Server, İngilizce kelimelerin baş harflerini temsil etmektedir. Türkçe anlamı ise Sanal Dedicated Sunucu anlamına gelmekte. Her  bir VDS kullanıcısı açısından sunucu donanımlarını kullanmalarını sağlamış olan bir işletim sistemleri mecuttur. Sunucudaki donanımları yalnız bir kullanıcı kullanmaktadır. Bir başka kullanıcılar ile donanım paylaşımları yapılmamaktadır.

3- Subdomain yani Alt Alan:  Hosting hesabınız aracılığı ile tanımlanmış alanlar adınıza ait alt alan adresleri temsil etmektedir.

4- SSL : İngilizce kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen bir kelime Secure Sockets Layer. Türkçe anlamı ise ‘Güvenli GirişKatmanı’ anlamını taşımaktadır. SSL, alıcı ile server arasında var olan veri iletişimlerinde verilerin şifrelenerek yapılması işlemini kapsamkatadır. Webteki veri alışverişleri esnasında internet tarayıcıları ile sunucular arasındaki iletişimlerin şifrelenmesine olanak tanımaktadır.

5- Cpanel : İngilizce olarak Control Panel , Linux tabanlı olan host sunucularında kullanıcıların işlemlerini görsel bir ara yüz aracılığı ile ve internetten online halde yapılmalarına olanak sağlayan web host kontrol panelleri uygulamaktadır. Özetle web host, kullanıcılarının işlemlerinde kolaylık sağlayan popüler bir özelliktir.

Bir cevap yazın