Hosting Türleri

Hosting Türleri

Hosting hizmetleri, sitelerinizin internet ortamında görüntülenebilmesi amacı ile gerekli hizmet ve teknolojileri sunmayı amaçlamaktadır. Hostingleri aslında bir bilgisayar olarak nitelemek mümkündür. Fakat bahsedilen bu bilgisayar, evlerimizde kullandığımız kişisel bilgisayarlarımızdan çok daha güçlü bir özellikte. Bahsedilen bu bilgisayarlar, sunucuların sayesinde kesintisiz olarak hosting hizmetleri sağlamaktadır.

Hosting türleri 4 ana başlık altında toplanmak istenirse :
1 – VPS – Virtual Private Server
2 – Kiralık Sunucu – Dedicated Server
3 – Paylaşımlı Hosting – Shared Hosting
4 – Bulut Hosting – Cloud Hostinga

VPS – Virtual Private Server

VPS, ana sunucuların yazılımsal anlamda ayrılması durumunu özetler. Bu sanallaştırma sisteminde, sanal sunucunun tümü ana sunucusunda yüklü olan işletim sistemlerini kullanmak durumundadır. Ayrıca tüm bu işletim sistemlerine bağlı olarak çalışan bir bütünün küçük parçacıkların oluşturmaktadır. Sanallaştırma sistemlerinde tüm işlemci ve ram paylaşımları yazılımsal anlamda yapılmaktadır.

Kiralık Sunucu – Deciated Server

Kiralık Sunucu diğer bir adı ile Deciated Server, sistem yapısı itibari ile diğer bahsedilen sunuculardan ayrılmaktadır. Bunun nedeni, dediacet server adı verilen sunucularda tüm sistem özelliklerinin paylaşım gerektirmeksizin bir tek firmaya, kişiye veya girişime ait olmasıdır.

Trafiğin yüksek olduğu web siteleri, işlem yoğunluğu bakımından tercih edilen e-ticaret uygulamaları ve e ticaret siteleri gibi pekçok alanda sıklıkla tercih edilen sunucu hizmeti, yedekleme amacı ile de kullanılabilmektedir.

Paylaşımlı Hosting  – Shared Hosting

Bu tür hosting hizmetinde, bir tek sunucu üzerindeki sunucuların bant genişlikleri ve fiziksel güçlerine göre çok fazla sayıda hosting barındırılabimektedir. Örneğin: Bir ev bilgisayarından elde edilen  bir sunucu yaklaşık 100 adet ‘Linux hosting’ barındırılabilirken markalı ve sunucu olarak üretilen özel makinalardaki sitelerin standart- yüksek yoğunluklu olmadığını varsayarsak yaklaşık 1000 ‘den fazla hosting hesabı açılabilmekte. Eğer ortalama bir internet sitesi kurmayı planlıyorsanız tercihiniz Paylaşımlı Hosting – Shared Hosting olmalıdır. Bunun en önemli sebebi ise daha ekonomik olması ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek  oranda yeterli imkanı barındırmasıdır.

Benzer İçerikler  NVMe SSD, SSD ve HDD Arasındaki Farklar

Bulut Hosting

Bir diğer hosting türleri kategorisinde yer alan Cloud Hosting , yoğunluğu dengeleyebilmek amacıyla  uptime’ı arttırmak amacı ile birden fazla farklı sunucuları kullanan bir hosting hizmeti türüdür. Bu hosting hizmetinde web siteniz, tek bir sunucunun yerine merkezi bir havuzdaki kaynaklar ile çalışan kümeyi kullanmaktadır. Herhangi bir sunucuda problem yaşandığı sırada diğer bir sunucu devreye girmekte ve çalışmaya devam etmektedir. Bunun dışında ağa ne kadar fazla sunucular bağlanmış ise buluta bir o kadar fazla kaynak sağlanır.
Bunun dışında sayılabilecek diğer hosting hizmetleri türleri ve hizmetlerine değinecek olursak :

Özel hosting

Özel hosting, sunucuların tümünün  kiralanmasını sağlanaktadır. Bu tür bir web hosting hizmeti paylaşımlı hosting hizmeti planları ile birlikte  yerleştirildiğinde diğer hosting hizmetlerine nazaran daha pahalı olmaktadır. Bunun sebebi ise bir web sitesinin daha fazla sunucu kontrolü gerektirmesidir. Herhangi bir veri merkezinde yer alan tüm sunucu ekipmanları ile tek bir web sitesi sağlamanın haricinde daha özel bir hosting hizmeti bulunmaktadır. En fazla da ‘ Self Servis ’ sunucusu adı verilen yönetim imkânını barındırmaktadır. Bu daha da esnek bir düzenleme olarak kabul edilmektedir. Şöyle ki : bu kapsamda sunucu, güvenlik sistemleri ve yazılım sistemleri üzerinde tam olarak kontrol sağlamakta. Buna ek olarak platformları yönetmek amacı ile teknik uzmanlığa sahip olmanız gerekir.

Bayi Hosting

Bir başka hosting türleri hizmeti kategorisinde yer alan Bayi hostingtir. Bu hizmet, hesap sahiplerinin kendilerine ayrılmış olan sabit disk alanlarını ve bant genişliklerini üçüncü taraflar adına herhangi bir web sitesine ev sahipliği yapabilmek amacıyla kullanabileceği bir hosting hizmeti biçimidir. Orijinal hosting hesabı sahibi bu durumda ‘satıcı’ konumuna geçer. Bayi hosting diğer adı ile  Reseller hosting hizmeti almış olan bir satıcı, almış olduğu hizmetleri pek çok web sitesine, kendi belirlemiş olduğu kaynaklar ile dağıtarak, adeta hosting bayisi gibi çalışmalarını sürdürebilme imkanına kavuşur. Hosting sağlayıcıları bu kapsamda işletme uygulaması ile ilgilenmiş girişimcileri ağırlayabilmek amacıyla özel satıcı barındırma planlarını sunmaktadır.

Benzer İçerikler  Hosting Nedir?

Web siteleri için  kendi hosting hizmeti paketlerinizi tasarlamanız da mümkündür. Veya müşterileriniz, bayi hosting hesaplarına  tahsis edilmiş olan veri kaynakları da sağlamaktadır.

Bireysel Hosting Kavramı Nedir ?

Hosting Türleri içerisinde yer alan Bireysel Web Hosting hizmeti, internet sitelerinizdeki içeriklerinizin yayınlanması ve depolanması için kullanmanız gereken hosting hizmeti türlerinden birisidir. Bu host hizmetin büyük avantajı ise ihtiyaç dışı özelliklerden arındırılması ve daha  uygun fiyatlara sahip olunabilmesi özelliğini taşımasıdır.

Kurumsal Hosting Kavramı Nedir ?

Kurumsal Web Hosting kavramı, kurumlara özel olarak hazırlanmış web ortamlarındaki depolama alanlarını işaret eder. Bireysel hosting hizmetine nazaran daha fazla trafik alanları ve barındırma alanlarına sahiptir. Bunun dışında bu paketleri satın almanız durumunda almış olduğunuz kurumsal mail hizmetlerini de ulaşabileceksiniz.

WordPress Hosting Kavram Nedir ?

WordPress hosting paketleri, wordpress sistemleri için özel anlamda optimize edilmiş sunucularda yer almaktadır. Eğer web sitelerinizin içerik yönetim sistemleri olarak wordpress yazılımlarını kullanıyor iseniz bu hizmetleri denemizde fayda var.

Yukarıda bahsedilenler Hosting Türleri kapsamında en  popüler hosting hizmetlerini barındırmaktadır.

Bir cevap yazın