Inode Nedir Nasıl Düşürülür?

Inode Nedir Nasıl Düşürülür?

Hosting paketleri, inode limitli olarak satılmaktadır. Bu sebep dolayısıyla zaman zaman kullanıcılar, inode nedir, nasıl düşürülür? Sorularının cevabını aramaktadır. Tam adı index node olan, kısaca inode olarak bilinen sistem, Türkçe’de düğüm olarak bilinmektedir. Verilerinizi barındırdığınız server üzerinde bulunan veri tabanları, dosyalar, klasör veya dizinlere sahip olan kullanıcı, kullanıcının bulunduğu dosya, grup veya dizin sisteminin detaylarını depolayarak, bu verileri güvenli bir şekilde saklayan kayıt sisteminin adı inode sistemidir. Unix gibi dosyalama sistemleri üzerinde yer alan bu takip sistemi, dosyaların boyutlarından bağımsız olarak, dosya sayısını belirten bir numaraya işaret etmektedir.  Dosya sisteminde, dosyaların saklanırken sahip oldukları isim ve o isim değerine karşılık gelen benzersiz numara, inode numarasıdır. Bu kodlama sistemi dosyaların düzenini sağlamak için kullanılan bir çeşit etiket sistemi olarak düşünülebilir. Peki inode nedir, nasıl düşürülür?

İnternet sitenizin hosting sisteminde inode limitine ulaşılması, internet sitenizin maksimum veri kapasitesine ulaştığını bildirmektedir. Bu sebepten dolayı düzenli olarak, inode sistemi temizlenerek; inode düşürme işleminin yapılması gerekmektedir. Doğru bir şekilde inode düşürme işleminin yapılması veri tabanı üzerinde yapmanız gereken, sizlere ekstra alan kazandıracak basit bir işlemdir. Inode sayısı, internet adresinde yer alan dosya sayısı ile eşit değere sahiptir. İnternet sayfanızda yer alan tüm dosyaların sayısını bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız, inode değerini; hosting sağlayıcı üzerinden görüntüleyerek, kolayca istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.

Inode limitine ulaşmak, internet sitenizin işleyişinde aksaklıklara yol açacağından düzenli olarak inode verilerinin kontrol edilmesi ve silinmesi gerekmektedir. Ziyaretçilerinize kaliteli bir web deneyimi yaşatmak için internet sitenizin akıcı bir halde kalmasına, inode değeri düşürme işlemiyle katkı sağlayabilirsiniz. Düşük inode değeri, internet sayfanızın rahat bir şekilde çalışmasına destek olacaktır.

Benzer İçerikler  Cyberpanel Kurulumu

Inode Değerini Düzenli Olarak Kontrol Etmek Kaliteli Bir İnternet Deneyimi Yaşatır

Inode nedir, nasıl düşürülür? Inode değerinin yükselmesi sayfanızın ziyaretçilerine ne tür zorluklar yaşatır? Sorularınızın en basit cevabı, kötü bir sayfa deneyimi olacaktır. İnode değeri limitine ulaşan internet sayfalarında, depolama kapasitesi tamamen dolmuş olduğunun işaretidir. Bu yoğunluk, internet sitenizin tam performansla çalışmasını engelleyerek, sitenizin çalışmasında aksaklıklar ve takılmalar yaşamanıza sebep olmaktadır.

  • Kesintiler yaşayan kullanıcı, ziyaret süresini kısıtlı tutarak, ihtiyaç duyduğu bilgi için farklı internet sitelerinde çözüm aramaya başlayacaktır.
  • Geç erişim ve donma sorunları nedeniyle, google indeksleme konusunda problem yaşayan internet sayfanızın, hit düşüşü yaşaması kaçınılmaz olmaktadır.
  • Bir diğer problem ise internet sitenizin dosya limiti dolmuş olduğundan, hosting sisteminizin, daha fazla içerik eklemenize imkan tanımamasıdır.

Sitenizin çalışmasında aksaklıklar yaşamanız ve şikayetlerle karşılaşmanız durumunda doğru adımları atarak, internet sayfanızın doğru bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamalısınız. Bu işlemin doğru zamanlarda yapılabilmesi için hosting firmanızla sürekli iletişim halinde kalarak, inode değerinin takip edilmesini sağlamanız gerekmektedir. İnternet sayfanızın inode değeri, içerdiği dosya sayısına bağlı olarak arttığından, inode değerinizi kontrol etmek için belli aralıklarla, dosya ve bağlantı azaltma işlemleri gerçekleştirmeli, kullanılmayan dosyaların, internet sayfanızın depolama sisteminden çıkartılması gerekmektedir.

Sağlıklı bir internet deneyimi için, inode değerinizin; 100 bin ila 200 bin arasında bir değere sahip olması tavsiye edilmektedir.  250 bin üzeri değerlerin internet siteniz için sorunlar ortaya çıkmaya başlayacağı ön görülmekle birlikte, hosting şirketinizin altyapısına bağlı olarak; 500 bin üzerindeki inode değeri maksimum olarak kabul edilmektedir. Inode nedir, nasıl düşürülür? Değerlerin, düşürülmesi ve optimum aralıkta tutulmasıyla elde edilen avantajlar nelerdir? Tüm bu sorularınızın yanıtı ise “akıcı web deneyimi” olarak özetlenebilmektedir. Ziyaretçilerinizin internet sitenizde dolaşırken sorunlar yaşamasını engellemek ve doğru bir web deneyimi yaşatmak için inode değerlerinizi standart değerler arasında tutmanız gerekmektedir.

Benzer İçerikler  Directadmin Kurulumu

Inode Düşürme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Inode değeri düşürülerek, internet sitenizin sisteminde rahatlama sağlayabilirsiniz. Inode düşürme işlemi, kabaca; sistemde yer alan dosya sayısının azaltılmasını sağlamaktır. Eski tarihli gönderiler, görseller ve videoları silerek inode değerinizi düşürebilirsiniz. Ancak inode değeri düşürme işlemini daha kapsamlı olarak gerçekleştirmek için şu adımları takip etmelisiniz.

  • Öncelikle, İnternet sayfanızın internet adresi üzerinde, yönetici paneli aracılığıyla aktif olup; ana sayfadan hosting sağlayıcısına giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Inode değeri nedir, nasıl düşürülür? Düşürme işlemi için internet sitenizin depolama dizinine ulaştıktan sonra, tüm dosyaları tek tek incelemeniz gerekmektedir.
  • Dosya sisteminizde yer alan, ihtiyaç duymadığınız tüm dosyaları – bu dosyalara; e-postalar, görseller, videolar, log dosyaları, spam klasörleri dahildir – temizleyerek inode değerinizi düşürebilirsiniz.

Gereksiz dosyaları temizleme işlemini düzenli olarak gerçekleştirmek, inode değerinizin standart değerler arasında kalmasını sağlayacaktır. Inode değerinizin, sistemde yer alan dosyaların büyüklüğüyle alakası yoktur. Inode değeri, yalnızca sistemde yer alan dosyasını bildiren bir çeşit kodlama sistemidir. Birbirinden bağımsız benzersiz dosya numaralarıyla, dosya sisteminizi oluşturarak, internet sitenizin çalışmasına yardımcı olacaktır. Dosya sayısının azaltılması, inode değerinizin düşürülmesini sağlamaktadır. Inode dosya sistemi dolmuş olmasına rağmen depolama alanınızda yer olabilir. Bu durumda hali hazırdaki dosyaların boyutu büyürken, yeni dosya eklemeniz imkansızdır. Inode değeri nedir, nasıl düşürülür? dosya sayınızın azalması, atanan değerleri sıfırlayarak, inode değerini düşürmenize yardımcı olacaktır. Bu sebepten dolayı, depolama alanınızı ve inode değerlerinizi senkronize bir şekilde idare etmek için cPanel, DirectAdmin, Plesk gibi site yönetim panellerinden birini kullanmanız gerekmektedir. Kontrollü ve programlı bir dosyalama sistemi oluşturmak, index node alanınızı rahat bir şekilde kontrol etmenize yardımcı olur.

Bir cevap yazın