NVMe SSD, SSD ve HDD Arasındaki Farklar

NVMe SSD, SSD ve HDD Arasındaki Farklar

NVMe SSD, SSD ve HDD arasındaki farklar nelerdir? Bilgisayarın bir parçası olan depolama birimleri çeşitli türlerde karşımıza çıkmaktadır. Gelişim serüveni harddisklerle yani HDD’ler ile başlamış ve SSD’ler ile devam etmiştir. Bu parçalar, dijital verilerin depolanması ile görevini yürütmektedir. İşletim sistemleri, programlar ve çeşitli uygulamalar, bütün hepsi depolama birimleri üzerinde saklanmakta, bilgisayar bu birimlerden üzerinden bilgileri almakta ve yürütmektedir. Bu yazımızda günümüze kadar çıkmış bütün depolama birimlerini inceleyecek ve aralarındaki farkları sizlere aktarmaya çalışacağız.

Bilgisayarın icadı ile birlikte depolama birimi kavramı ortaya çıkmıştır. Bilgisayar üzerinde yapılan çalışmalar, veriler bu birim üzerinde saklanmakta, talep edildiği zaman bu saklanan bilgileri bilgisayar aracılığı ile tekrar kullanıcılara sunulmaktadır. Yani bilgisayarın olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Bu parçalar zamanla değişim ve gelişime uğramış ve yeni türleri ortaya çıkmıştır. Bunlar SSD olarak adlandırılan depolama birimleridir. Sonrasında SSD üzerinde de teknolojik gelişmeler yaşanmış ve karşımıza günümüzün son teknolojisi olan NVMe SSD’ler çıkmıştır.

HDD Nedir?

NVMe SSD, SSD ve HDD arasındaki farklar nelerdir?  Harddisk anlamına HDD’ler bilgisayarlarda kullanılmaya başlayan ilk depolama birimleridir. Bu depolama birimleri üzerinde bulunan diskin dönmesi ile birlikte çalışmaya başlar. Dönme hızına bağlı olarak çeşitli seçeneklerde harddiskler piyasaya sürülmüştür. Bunlar genellikle 5400 RPM veya 7200 RPM olarak karşımıza çıkmaktadır. 7200 RPM harddiskler genellikle günlük kullanım için, daha yavaş diskler ise çeşitli sunucularda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Teorik olarak harrddiskler ile maksimum 200mb/sn yazma ve okuma değerlerine erişmek mümkündür. Depolama birimlerinde bir diğer ölçüt, veri erişim hızıdır. İlkel teknolojiye sahip olan harddisklerde bu hız genellikle düşük seviyelerdedir ve bilgisayar deneyimini doğrudan doğruya etkilemektedir. Ayrıca harddiskler, sarsıntı durumlarında kolaylıkla bozulabilecek, son derece hassas parçalardır. Bu yüzden harddisk takma ve harddisk bulunan kasalarda taşıma işlemleri dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Benzer İçerikler  Cyberpanel Kurulumu

SSD Nedir?

SSD Nedir? Bilgisayarlar parçaları gelişmeye başladıkça, zaman içinde harddiskler yetersiz gelmeye, sistemde darboğaz oluşturmaya başlamıştır. Depolama birimi üzerinde yoğun çalışmalar yürütülmeye başlanmış, bunun sonucu olarak Solid State Drive olarak adlandırılan SSD’ler gelişmiştir. Sata birimi ile bağlanan bu SSD’ler harddisklere göre 2-3 kat daha hızlı yazma ve okuma değerli sunmakla beraber, çok düşük erişim süresine sahiptirler. Sahip oldukları bu özellikler sayesinde işletim sistemleri ve uygulamalar çok daha hızlı açılmaya ve yönetilmeye başlamıştır. Ortaya çıktığı zamanlar harddisklere oranla oldukça pahalı olan bu ürünler, giderek ucuzlamış ve hemen hemen her bilgisayarda kendisine yer bulmaya başlamıştır. SSD’ler sunduğu hızlara ek olarak son derece sağlam olmalarıyla bilinmektedirler. Sarsıntılara oldukça dayanıklı olan bu parçalar, gönül rahatlığıyla bir yerden bir yere taşınabilir.

SSD’ler, sata 2.0 ya da sata 3.0 ara birimi ile birlikte kullanılabilmektedir; ancak sata 2.0’de sahip olduğu limitler nedeniyle maksimum kapasitesinin yarısı kadar hız alınabilmektedir.  6gbit/s hız sunabilen sata 3.0 arabirimi ile SSD’ler maksimum hız kapasitesi ile çalışabilmektedirler. Veri erişim hızları ise, sata 2.0 ya da sata 3.0 fark etmeksizin, harddisklere göre son derece hızlı olmaktadır.

NVMe SSD Nedir?

NVMe SSD nedir? NVMe SSD’ler, SSD’lerin daha yüksek okuma ve yazma hızı sunan versiyonlarıdır. PCI-e arabirimini kullanarak çalışan bu SSD’ler kullanıcılara, son derece yüksek hızlar vaat etmektedir. Giriş seviyesindeki bir NVMe SSD bile, normal bir SSD’den 3 kat yüksek okuma ve yazma hızlarına ulaşabilmektedir. Yeni yeni ortaya çıkmış olan bu depolama birimleri, sata birimlerini tarihe gömmekte. NVMe SSD’ler, yeni ana kartların üzerinde sıkça görmeye başladığımız m2 soketlerine takılarak çalışmaktadırlar. Bu soketler depolama birimlerinin, sata hız sınırlarını ortadan kaldırarak, PCI-e arabiriminin sunduğu çok yüksek bant genişliğinde çalışmalarını sağlamaktadırlar. Sata SSD’lerde olduğu gibi, ortaya çıktığı ilk zamanlar pahalı olan bu parçalar, piyasada yaygınlaşmaya başladıktan sonra ucuzlayarak her kullanıcı tarafından ulaşılabilir bir seviyeye gelmiştir.

Benzer İçerikler  Hosting Türleri

NVMe SSD, SSD ve HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?

NVMe SSD, SSD ve HDD arasındaki farklar nelerdir? Ayrı zamanlarda çıkmış ve zamanın en iyi seçenekleri arasında yer alan bu depolama birimlerinin birbirinden çok farklı özellikleri bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  • İlk depolama birimleri olarak ortaya çıkan harddiskler en yavaş, en son ortaya çıkan NVMe SSD’ler günümüzdeki en hızlı depolama birimleridir. Sata SSD’ler yüksek erişim hızı ve ortalama okuma ve yazma hızları sunmaktadır.
  • Harddiskler, dönen bir disk aracılığı ile çalışır, SSD ve NVMe SSD’ler katı yapıda bileşenlere sahiptir.
  • Harddiskler’de erişim hızı son derece düşükken, SSD ve NVMe SSD’lerde bu hız son derece yüksektir.
  • Harddiskler son derece hassas depolama birimleridir. Sarsıntılarda kolaylıkla bozulabilirler. SSD ve NVMe SSD ise katı yapıda oldukları için, oldukça dayanıklıdırlar. Sarsıntı gibi dış etkenlerden dolayı kolay kolay zarar görmezler.
  • Harddisklerin tam kapasitede çalışabilmeleri için Sata 2.0 arabirimine bağlanmaları yeterlidir. Sata SSD’lerin vaat ettikleri sunmaları için Sata 3.0 arabirimine bağlanmalı gerekmektedir. NVMe SSD’ler ise sata birimini kullanmamakta ve m2 portları aracılığı ile anakarta bağlanmaktadırlar.
  • Harddisklerin kullanım ömrü, SSD ve NVMe SSD’ye oldukça düşük bir seviyededir. SSD türevleri genellikle 10 yıl üzerinde kullanım ömrü garanti etmektedir.
  • Harddiskler en ağır ve en yavaş depolama birimi iken, NVMe SSD’ler en hafif ve en hızlı depolama birimleridir. Sata SSD’ler de oldukça hafif olup, tatmin edici seviyede hızlar sunmaktadır.

Sizlerde aldığınız hosting ve vds hesaplarında yüksek performansın avantajlarına sahip olabilmek için NVMe SSD diskli hosting, TR VDS ve Almanya VDS paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın