Sunucu Nedir Ne İşe Yarar?

Server (sunucu), internet sitenizin tüm verilerini barındıran, yüksek sayıda işlem yeteneğine ve depolama alanına sahip sanal bilgisayarlar olarak özetlenebilirler. Sunucu nedir ne işe yarar? Bilgisayar ağlarında yer alan kullanıcıların erişebileceği, kullanımına veya paylaşımına açık bazı servisleri barındıran ve bu servislerin doğru bir şekilde çalışmasını sağlayan gelişmiş bilgisayarlardır. Sunucular, sundukları servise göre adlandırılırlar. Web sitesi barındırıyorsa, web sunucu, e-posta servislerini yayınlıyorsa, elektronik posta sunucusu olarak ya da veri tabanı adıyla bilinmektedirler. Sunucular veri talep eden bilgisayara anlık olarak veri transfer etmekle yükümlüdür. Bu sebepten dolayı sunucu bilgisayarların aylar hatta yıllar boyunca kapanmadan çalışması planlanarak donanım bileşenleri seçimi yapılmaktadır.

Sunucular, aynı anda yüzlerce farklı noktadan gelen kullanıcı isteklerine en kısa sürede ve akıcı bir şekilde yanıt vermek için tasarlanmalıdır. Bu özellikleri itibarıyla, yüksek performanslı masaüstü bilgisayarlarla karşılaştırılabilirler ancak bu bilgisayarlara oranla dahi çok yüksek işlem kapasitesine sahip olmalıdırlar. Kullanıcı bilgisayarlarından çok daha fazla depolama alanına ve daha yüksek sanal belleğe sahip olmak durumunda olan server bilgisayarları, gelecekteki işlem hacminin katlanarak artma ihtimaline karşı olarak alınan önlemler doğrultusunda hazırlanmalıdır. Sunucu nedir, ne işe yarar? Sunucu bilgisayarları hangi özelliklerde olmalıdır gibi konuları merak ediyorsanız yazımızın devamında merak ettiğiniz soruların yanıtını bulabilirsiniz. Örneğin; 8 TB depolama alanı ve 128 GB ram gibi uçuk özellikler sıradan bir bilgisayar kullanıcı için oldukça fazla ve gereksizmiş gibi gözükse de bu özellikler bir sunucu bilgisayarı için günümüzde oldukça makul karşılanmaktadır. Evinizde bu tarz bir bilgisayarın bulunması, ne kadar mantıksız bir düşünceymiş gibi geliyorsa, yine aynı şekilde server sistemlerinde bu bilgisayarlardan daha güçsüz bilgisayarların kullanılması, internet sitelerinin akıcılığı; kullanım kolaylığı ve depolama kapasitesi açısından o kadar mantıksızdır.

Sunucular Ne İşe Yarar?

Sunucular; teknik olarak ele alacak olursak, verilerin bilgisayar ağları üzerinden kullanıcıların erişimine açık olarak barındırıldığı sisteme verilen isimdir. Sunucu nedir, ne işe yarar? Bütün IT birimlerinin çekirdeğini oluşturan sistemdir. İnternetin atası olarak nitelendirebileceğimiz ARPANET’in 1960’lı yıllarda kullanılmaya başlamasıyla hayatımıza giren server sistemleri, verileri karşılıklı çalışma modelinin tersi olarak istemciden sunucuya tek yönlü bir iletişim sağlamak amacıyla kurulmuştur. Sunucular internet siteleri, uygulamalar, oyunların sürekli olarak aktif bir şekilde dijital dünyada kalabilmesini sağlamak üzere tasarlandıklarından 7/24 açık kalmaları doğrultusunda üretilmektedirler. İnternet sitelerinin güvenliğinin doğru bir şekilde sağlanması da sunucu sistemlerinin güvenilir şekilde kurulması ve bu sistemlerin düzenli olarak taranmasıyla sağlanmaktadır. Dolayısıyla internet sitelerinin hem depolanmasını hem de doğru bir şekilde çalışmasını sağlayan sunucular; özel olarak oluşturulması gerektiği gibi doğru şekilde korunması gereken sistemlerdir. Sunucu nedir, ne işe yarar? Kullanılan işletim sistemine göre değişmekle beraber sunucuların güvenliğini sağlamak için birçok farklı şifreleme seçeneği mevcuttur.

Benzer İçerikler  Cyberpanel Kurulumu

Kaç Çeşit Sunucu Sistemi Vardır?

Sunucu sistemleri, kullanılacak altyapıya göre özel olarak programlanmakta, tüm bileşenleri özel olarak bu konular dahilinde seçilmektedir. Sunucu nedir, ne işe yarar? Kaç tür sunucu vardır? Bu sunucuları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız öncelikli olarak sunucuyu kullanacağınız alanı doğru belirlemeniz gerekmektedir. Satın aldığınız bilgisayarın bileşenlerini nasıl ki kullanım amaçlarınıza özel olarak seçiyorsanız, sunucu bilgisayarlarında da doğru sistemin seçilmesi oldukça önemlidir. Sunucu bilgisayarları benzer donanımlara sahip olsalar da farklı kullanım alanları için ayrı yazılım ve işlemci desteği sunucu tiplerini ayıran temel nokta haline gelmektedir. Farklı kullanım amaçlarına hitap eden belli başlı sunucu türleri ise şunlardır;

  • Ağ Sunucusu: Sunucu sistemleri arasında en yaygın olarak kullanılanı ve yürütmesi en kolay sunucu biçimidir. Esas amacı, internet sitelerinin doğru biçimde çalışmasını sağlamaktır.  Sunucular, internet sitelerinin doğru şekilde çalışmasını sağlayan sistemlerdir. İnternet sitelerine erişim sağlamak ve bu sitelerin barındırılması için alan tahsis etmek amacıyla kullanılmaktadır.
  • FTP Sunucusu: File Transfer Protocol adı verilen bir sistem üzerinden, cihazlar arasında veri transferi yapmak için kullanılan sunucu tipidir. “Dosya sunucusu” adıyla da anılmaktadır.
  • DNS Sunucusu: Bu sunucuların tam adı, “Domain Name Server” olarak bilinmektedir. İnternete bağlı tüm cihazların sahip olduğu IP adresini ve bu IP adreslerinin yönlendirilmiş olduğu alan adlarını kayıt altına almaktadır. İnternet trafiği bu sunucuların kontrolü altındadır ve DNS sunucuları bu trafiği yönetmektedir.
  • Sanal Sunucu: Tek bir sunucu üzerinde, birbirinden bağımsız veya izole birden fazla sunucu bulundurmaya imkan sağlayan sunucu tipidir. Tek bir sunucu olarak çalışan bu sistemlerde, her sanal sunucu gerçek bir sunucu gibi çalışmaktadır.
  • İletişim Sunucusu: Mesajlaşma uygulamalarının çalışmasını sağlayan sistemlerdir.
  • Veri tabanı Sunucusu: MySQL, MsSQL gibi veri tabanı programlarının çalıştırıldığı sunuculardır. Bu verilerin depolanması ve dağıtımı için kullanılır.
  • Ev Sunucusu: Sınırlı kullanım için kullanılan ev sunucuları, kısıtlı donanımlarıyla ekonomik çözümlerdir. Güvenlik sistemleri ve akıllı ev sistemlerinin doğru yönetilmesi için kullanılırlar.
  • Uygulama Sunucusu: Belli başlı uygulamalar için özel olarak oluşturulmaktadır. Sunucu nedir, ne işe yarar? Özellikle uygulamanın verilerini depolamak ve iletişimini sağlamak için kullanılan sunucu tipidir.
  • Oyun Sunucusu: Son dönemlerde oldukça popüler olan online oyunların doğru bir şekilde çalışması için kullanılmaktadır. Çok oyunculu oyunların kesintisiz ve akıcı biçimde çalışmasını sağlamak için özel olarak programlanan sunucu tipidir.
Benzer İçerikler  NVMe SSD, SSD ve HDD Arasındaki Farklar

Kullanacağınız sistemlere uygun olarak sunucu seçimini yapmak ve doğru uygulamaları kullanmak hem maliyet hem de sistem performansı açısından oldukça önemlidir.

İhtiyaçlarınızı yönelik olarak Türkiye Lokasyon Kiralık Sunucu, Almanya Lokasyon Kiralık Sunucu ve Türkiye Lokasyon NVMe Diskli VDS paketlerimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın